Hyppää sisältöön

Demokratiakasvatus kuuluu kaikille nuorille

Olen ollut päättäjänä paikallistasolla yli 15 vuotta ja kansallisella tasolla yli 10 vuotta. Erilaisia vaaleja on takana paljon, ja olen vuosien saatossa saanut osallistua monenlaisiin vaalitilaisuuksiin. Suosikkitilaisuuksiani ovat vaalipaneelit, joihin on kutsuttu ehdokkaita eri puolueista.

Vaalipaneeleissa päästään keskustelemaan erilaisista yhteiskunnallisista teemoista, perkaamaan puolueiden ja ehdokkaiden näkökulmaeroja ja toisaalta etsimään yhteistä maaperää. Vaalipaneeleissa yleisö pääsee kuulemaan asiaperusteista poliittista keskustelua ja kysymään mieltään askarruttavia kysymyksiä. Ehdokkaat voivat esitellä ajatuksiaan ja harjoitella poliittisen debatoinnin taitoja. Samalla on mahdollisuus tutustua eri puolueiden edustajiin ja keskustella kasvokkain. Sosiaalisen median aikakaudella tämä on arvokasta.

On tärkeää, että lapset ja nuoret saavat tietoa kansanvallan periaatteista ja poliittisesta päätöksentekojärjestelmästämme.

Usein vaalipaneeleita järjestetään kouluissa ja oppilaitoksissa. Koulut saattavat kutsua päättäjiä vierailulle ja puhumaan työstään myös vaalien välillä. Pidän näitä kouluvierailuja erittäin tärkeinä ja antoisina, vaikkei yleisö usein ole vielä äänestysikäistä. Kyse onkin demokratiakasvatuksesta. On tärkeää, että lapset ja nuoret saavat tietoa kansanvallan periaatteista ja poliittisesta päätöksentekojärjestelmästämme ja näkevät päättäjiä ”luonnossa”. Ehkä vierailut jopa herättävät joissain nuorissa omakohtaisen vaikuttamisen halun.

Valitettavasti kutsuja harvoin tulee ammatillisiin oppilaitoksiin. Olen näiden vuosien aikana käynyt peruskouluissa ja lukioissa kymmeniä, ellen satoja kertoja, mutta ammatillisissa oppilaitoksissa vain muutaman kerran. Lähes puolet kunkin ikäluokan nuorista suuntaa peruskoulun jälkeen kuitenkin ammatillisiin oppilaitoksiin. Ymmärtääkseni ammatillisessa koulutuksessa annettava demokratiakasvatus on muutenkin vaatimatonta. On todella surullista ja kummallista, jos ammatillisen väylän valinneet nuoret jäävät demokratiakasvatuksen ulkopuolelle.

Myös amiksia pitäisi kannustaa äänestämään ja vaikuttamaan.

Ammatillisissa oppilaitoksissa opiskelevia nuoria pitäisi kasvattaa yhtä lailla aktiiviseen kansalaisuuteen ja osallistumiseen kuin lukion valinneita nuoria. Myös amiksia pitäisi kannustaa äänestämään ja vaikuttamaan. Perustiedot yhteiskunnan ja kansanvallan toimintaperiaatteista kuuluvat kaikille nuorille.

Nuorten yhteiskunnallinen osallistuminen kasaantuu ja eriytyy. Valitettavasti matalammin koulutetut ja matalamman tulotason kansalaiset osallistuvat ja äänestävät ylipäätään vähemmän. Tämä ei ole mikään luonnonlaki, vaan meidän on pyrittävä kaventamaan osallistumiseroja. On tärkeää, että kannustamme ja mahdollistamme osallistumista yhdenvertaisesti kaikille nuorille. Kannustan ja haastankin ammatillisia oppilaitoksia vahvistamaan demokratiakasvatustaan. Aloittaa voi vaikka kutsumalla kansanedustajan vierailulle tai järjestämällä vaalipaneelin.

Demo Finland julkaisee sivuillaan säännöllisesti jäsenpuolueidensa edustajien blogeja. Tekstissä esitetyt mielipiteet ovat kirjoittajan omia, eivätkä välttämättä edusta Demo Finlandin näkemyksiä.

Jaa somessa:

Pysy ajan tasalla – tilaa uutiskirjeemme

Saat sähköpostiisi kootusti Demo Finlandin uusimmat uutiset kuusi kertaa vuodessa. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa.