Hyppää sisältöön

Demokratiatunti: Mitä sota-ajan vaalit tarkoittavat demokratialle?

Aikataulu:
Tapahtumapaikka: Teams

Yhdysvallat on esittänyt vaalien järjestämistä ehdoksi tulitaukosopimukselle Ukrainassa. Sota-ajan vaaleja on onnistuneesti järjestetty esimerkiksi toisen maailmansodan aikana Britanniassa ja Ranskassa, sisällissodan aikana Yhdysvalloissa ja viime vuosina esimerkiksi Kolumbiassa, Afganistanissa ja Israelissa. Mitä tiedämme vaalien järjestämisestä sota-aikana, ja voivatko sota-ajan vaalit olla aidosti reilut ja vapaat?

Alustajana toukokuun Demokratiatunnissa on vaaleista ja parlamenttien tukemisesta vastaava hankepäällikkö Yuliya Shypilova International IDEA:sta. Alustus on englanniksi, mutta keskustelua voi käydä ja kysymyksiä esittää myös suomeksi.

Demokratiatunti on matalan kynnyksen webinaarisarja, jossa käsitellään vaihtuvia näkökulmia demokratian tilaan ja tulevaisuuteen. Ajankohtaisen alustuksen jälkeen on aikaa kysymyksille ja kommenteille.

Ilmoittaudu webinaariin 26.5. mennessä tällä lomakkeella: https://www.lyyti.fi/reg/demokratiatuntitoukokuu

Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille, ja kutsua saa jakaa eteenpäin.

Jaa somessa:

Pysy ajan tasalla – tilaa uutiskirjeemme

Saat sähköpostiisi kootusti Demo Finlandin uusimmat uutiset kuusi kertaa vuodessa. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa.